Někdy se setkáváme s názory, že to, co chceme dělat nemá vlastně žádný reálný smysl. „Co si myslíte, že vypěstujete v truhlíku, nebo v pytli?“ slýcháme. Pojďme se tedy podívat na to, co to ten urban gardening je a jaké všechny možnosti nám nabízí.

Dle wikipedie urban gardening může odkazovat na:

  • Pěstování rostlin v květináčích nebo jiných nádobách, a nikoliv v terénu
  • Pěstování plodiny nebo okrasné rostliny v městském nebo semi-městského prostředí
  • Produkci potravin v městském prostředí.

Reálné možnosti ve městech.

Všechny tyto podkategorie tvořící trend zvaný urban gardening mají již své uplatnění a přinášejí své plody.

Například v Brooklynu, jedna z největších světových střešních farem nabízí čerstvou zeleninu obyvatelům města, spolu s vejci z vlastních slepic a medu z vlastního včelího úlu.

V Londýně, rostou biopotraviny na střeše supermarketu, který pak prodává svou úrodu.

V Berlíně, dříve zanedbané místo v centru města, je nyní domovem prosperujících komunitních zahrad.

Ať už je cílem pěstovat potraviny, vytvořit komunitu, přispět k více udržitelnému životnímu stylu nebo jen zkrášlit městský prostor, městské zahradnictví ve všech směrech poslouží. I proto se z něj stává trend posledních let. Nicméně, i přes impozantní růst hnutí, městské zahrady teprve velmi nedávno začaly růst také v Praze .

Na rušné ulici Komunardů v Holešovicích najdete za kovovým plotemkomunitní zahradu – Prazelenina. Za poplatek zde získáte pytel s půdou, vodu a dřevěné palety. Prostor zahrnuje kavárnu, která prodává alkoholické a nealkoholické nápoje a několik dřevěných stolů.

Úsilí zakladatele, architekta Matěje Petránka, se již vyplácí. Zrovna nedávno se setkal s pány, kteří by chtěli vytvořit podobný projekt na Vysočanech.

Na Jižním Městě funguje kulturní centrum KC Zahrada. Zahrada byla zahájena a je hostitelem Kokoza. Podnik založily a provozují Lucie Lankašová a Kristina Řešátková. Lidé si tady mohou pěstovat přímo v zemi, v krabicích, nebo pytlech. Kokoza také nabízí dílny kde dává lidem dovednosti a know – how na zahradu.

„Guerilla gardening“ pro oživení městského prostoru.

Mezi další městské iniciativy patří takzvané „partyzánské zahradničení“ – další globální hnutí, které inspiruje lidi k tomu aby zasadili květiny a další výsadby v nepoužívaném nebo nevzhledné veřejném prostoru. Nás například zaujala jedna realizace z Holandska. Dva mladíci sedli na svá kola, do košíků naložili jarní květy a vydali se svým projektem šířit po městě úsměvy. Více takových!

Vertikální zahrady – trend v architektuře i pro pěstování uvnitř.

Dalším trendem jsou vertikální zahrady. Bohužel, zatím ještě neexistuje dost realizací. Čeští architekti Michaela Dejdarová a Michal Votruba vytvořili eVolvo Skyscraper v rámci soutěže. Tato vertikální zahrada se nachází podél Vltavy, nedaleko Barrandova. Vertikální farma využívá dešťové vody, nebo vody z řeky a odpadní biomasy jako zdroj tepelné a elektrické energie .

A nakonec, nesmíme zapomínat na fakt, že efektivně lze pěstovat zeleninu a bylinky i doma. Přímo na balkoně, nebo na okně. Stačí jen využít květináče nebo truhlíky a vhodně rozvrhnout jejich umístění.

Pokud máte zkušenosti s městským pěstováním, nebo znáte zajímavé realizace ze světa, dejte nám vědět!